Richard Branson

Richard Branson není obyčejný boháč, jeho vzhled i chování má daleko k běžnému miliardáři. Spíše by se dalo říci. že se chová i vypadá jako rocková hvězda, přesto ho britská královna pasovala na rytíře. V dnešní době patří pod jeho vlajkovou loď Virgin přes 200 společností s obratem převyšující 6 miliard dolarů. Ale nebylo tomu tak vždy. Richard Branson se narodil 18. července 1950 a v Anglii. Život neměl jednoduchý, protože trpěl dyslexií a krátkozrakostí, a proto byl často posměchem spolužáků. Jeho první významnější počin bylo založení školního časopisu v 16 letech. Nezaložil obyčejný školní časopis, ale relativně velký časopis, který měl přesah dalece za hranice školy. V časopisu bylo možné najít nejenom rozhovory s osobnostmi, ale i inzerci. Už tehdy totiž prokázal svého obchodního ducha. Přesto, ani tento úspěch ho ve škole neudržel a již v 17 jí opustil. Časopis se úspěšně rozvíjel, a proto k němu přibral další aktivitu. Tou byl prodej zlevněných desek, již zapadlých hitů a vybledlých hvězd za mizivou cenu.

Virgin

Prodával to pod značkou Virgin, kterou k tomu to účelu založil. Ohledně názvu této značky traduje historka, že byl zvolen podle jeho kamarádky a má značit, že jsou vlastně prodejem nedotčení, a proto jsou vlastně všichni panny (panicové). Nejdříve desky rozvážel autem, ale záhy se mu začalo tak dařit, že to nebylo možné stíhat, a tak si otevřel v Londýně první obchod. V té době mu bylo 20 let. O pár let později, si opět přibral další byznys a to ve formě nahrávací společnosti. Vzhledem k tomu, že měl obchod s deskami, byla to logická úvaha. Hned na začátku měl štěstí, když vydal desku svému příteli ze střední školy, kterým nebyl nikdo jiný než Mike Oldfield. Deska s názvem Tubular Bells se stala obrovským hitem a prodalo se jí přes pět milionů kusů. Pak už to šlo snadno a brzy u něj natáčel Phil Collins či Mick Jagger s Rollings Stones. V roce 1992 se rozhodl, že by se rád věnoval i něčemu jinému než hudbě a proto hudební nakladatelství Virgin prodal. V jeho rozhodnutí jistě hrálo svojí roli to, že mu za Virgin Music nabídla EMI přes miliardu dolarů.

Život dobrodruha

Peníze nenechal dlouho ležet ladem a investoval je do Virgin Atlantic Airways, které se staly druhou největší společností hned po British Airways. Dnes si Branson užívá život miliardáře a dobrodruha, zkoušel například přeplavat Atlantik v rychlém člunu či obletět zem balónem. Obě tyto akce nevyšli, ale naštěstí vždy byl včas zachráněn. Mezi jeho poslední výstřelky patří společnost Virgin Galactic která se snaží o zkonstruování vesmírného plavidla určeného turistům. Po mnoha letech odkladů se zdá, že letos to konečně vyjde a první turisti budou moci za cenu dvě stě tisíc dolarů na skok nahlédnout do vesmíru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Starší příspěvky:
karel janecek
Karel Janeček

Karel Janeček se narodil 26. července v roce 1973. Dnes je známý český miliardář, ale zároveň i matematik, pedagog a...

Zavřít